FIGYELEM
A blogban szereplő jobb cikkeket a http://insystem.virtus.hu-n is megjelentetem némi önrecenzió meg kiegészítés után.
péntek, augusztus 14, 2009
A szinkronicitás nyomában
Ritkán fordul elő, hogy egy nap két postot is közzéteszek, de a szabad akaratos cikk olyan lavinát indított el, amit képtelen vagyok megállítani. Közvetlenül utána a kollektív tudattalan kezdett érdekelni, amit a szinkronicitás követett.
Íme néhány morzsa, ami irányba állít a véletlen egybeesésekkel kapcsolatban:
-egy Wikipédiából kimásolt részlet a Jung-féle archetípusokról (bemelegítés): Archetípusok
-egy cikk a szinkronicitásról amit már nem volt kedvem idemásolni (tárgyalás) : A szinkronicitás
-végül borult elmémmel megpróbálom megmagyarázni, mivel ez ritka szokás (befejezés): Szabad akarat
Jó étvágyat kívánok!
Archetípusok
Carl Gustav Jung
A kollektív tudattalan
A kollektív tudattalan archetípusai, a személyiséget meghatározó archetípusokA kollektív tudattalan
A kollektív tudattalan tartalmai olyan tartalmak, amelyek az emberekhez tartoznak örökletesen, tehát nem az egyéni élet eseményei töltik fel. (Ez nem jelenti azt, hogy vannak öröklött tartalmak!) Az archaikus elme úgy van preformálva, hogy bizonyos módon dolgozza fel az információkat. Az álmok, hallucinációk, téveszmék gyakran vallásos tartalmúak, ezeknek a szerkezeti elemei hasonlóak ahhoz, amit a mítoszokban lehet találni (például: pokoljárás). Az emberi elmében vannak olyan strukturális jellemzők, amelyek meghatározzák, hogy a formák milyen alakot öltenek. Ezek az archetípusok. Például: Egy rossz életperiódus utazásként jelenik meg az álomban, ami hasonló az összes nép mitológiájában megtalálható alvilág bejárásával. Freud a folyón való átkelést a születés szimbólumának tartotta. Ezeknek a közös archetípusok azért léteznek, mert az emberiségnek van egy közös tapasztalata: életről, halálról, istenről, anyáról, apáról, születésről, jóról, gonoszról (ezek mind archetípusok példái). Ezeknek az ősképeknek a használatával tudunk megküzdeni, bizonyos élethelyzetekben bizonyos megoldási formába rendezik a dolgokat. Az archetípusok gyakran szimbólumokban jelennek meg, de nem minden tudattalan megnyilvánulást kell szimbolikusan értelmezni. Az archetípusok aktiválódásakor az embert érzelmileg megrendült, felkavart érzések töltik el, ez a teremtménység érzése, amikor az egyén rájön, hogy milyen kis része ő a világnak és ezáltal mennyire kiszolgáltatott. A vallásos megtérések hátterében gyakran ez a teremtménység érzés áll.
A kollektív tudattalan archetípusai, a személyiséget meghatározó archetípusok
Persona
A latin persona mint az ógörög proszópon szó fordítása azt a maszkot jelentette, amelyet a színészek öltöttek fel, hogy eljátszanak egy szerepet. A persona szerepszemélyiséget jelent, minden ember egoja kialakít egy olyan személyiségrészt, amivel érintkezik a többiekkel. Ennek a résznek vannak tudatos és tudattalan részei is. Egy personánk van, de több szerepben is szerepelünk, például: anya, dolgozó nő, valamilyen párt tagja, az egyházközösség tagja, stb… Ha nem lenne personank, nem tudnánk társas kapcsolatokat kialakítani. A persona szoros kapcsolatban áll az árnyékkal (lásd később). A személyiség inflációja a personával való azonosulást jelenti. Ez komoly veszélyforrás lehet, például: ha valaki magas munkahelyi státusszal rendelkezik és teljesen azonosul a personájával, akkor a munkahely elvesztése depresszióhoz vezethet.
Árnyék
Az árnyék egy autonóm részszemélyiség, a személyiség alsóbbrendű része, a personával ellentétes tartalmak gyűjtőhelye (kompenzatív jelleg). Az árnyék megjelenhet álomban, például: a társadalmilag magasra emelkedett emberek álmaiban ellentétes tartalmak: koldus, szegény. Az álomban való megjelenéskor az árnyék azonos nemű az álmodóval.Az árnyék lehet projekció (saját elfogadhatatlan énrészeinket kivetítjük másokra) is, például: a homofóbia látens homoszexualitást takar. Az árnyék nem minden esetben jelent negatív tartalmat, például: a bűnözők árnyéka jó (ez a fehér árnyék), a personajuk gonosz; pörgős ember árnyéka csendes. Minél inkább elfojtják az árnyékot, annál sötétebb, erőszakosabb lesz.
Az anima és az animus
Az anima és az animus az ellentétes nem belső tudattalan képviselője. Tehát az anima a férfiben élő nő, az animus a nőben élő férfi (a férfiak is képesek nőiesen viselkedni és a nők is tudnak férfiasan viselkedni). Ez teszi lehetővé, hogy megtaláljuk a párunkat, ezért érezzük úgy, hogy a másikat ősidők óta ismerjük. Ha megtaláljuk azt az embert aki, az animánkat/ animusunkat képezi, szerelmesek leszünk belé. Ez a partnerideál projekciója (kivetítése). Pozitív megjelenési formája például Dante Beatricéje, aki segít a pokol megjárásában. Negatív megjelenési formája például a görög mitológiai szirének, a német hagyományban Loreley. Mindkettőnek megvannak a belső fejlődési stádiumai, amelyek külsőleg is megjelennek, például: egy éretlen animussal rendelkező nő olyan férfit választ, ami megfelel az animusának. Ugyanez vonatkozik az animára is, például: a bibliai Éva és Szűz Mária (hiányzik a szexualitás) fejletlen anima, Mona Lisa fejlett anima.
Selbst
A Selbst a személyiség központi archetípusa, nem lehet lefordítani, de elterjedt a mély-én fordítás. Ez a személyiség központjának és totalitásának kifejezője. Megjelenési formája a mandala, a teljesség szimbóluma. Ez az Imago Dei, az Isten képe bennünk, ezáltal fel tudjuk venni Istennel a kapcsolatot, ez az „istenérzékelés szerve”. Az emberi élet célja a Selbsttel való kapcsolat kiépítése, a hozzá való eljutás. Kb. 40 éves kortól jut el az ember a Selbstjének megismeréséhez. A Selbst és annak szimbólumai Isten archetípusát alkotják. Egy patológiásan vallásos ember éretlen Selbsttel rendelkezik.
Az individuációs processzus
Az individuáció a személyiség kibontakozását jelenti. Olyan, mint egy egyéni mítosz, a belső alakok mitológiai formákat öltenek (a kollektív tudattalan működése ilyen), változás: belső utazás. Ebben a folyamatban a cél az alszemélyiségek integrálása. A személyiségfejlődés az ego-Selbst tengelyen mozog, először az árnyékkal szembesülünk, aztán az animussal/ animával, végül pedig a Selbsttel. (nem mindenki jut el ide). Régen a vallás biztosította ezt a fejlődést, ma a pszichoterápia (de nem lehet siettetni a folyamatot, csak segíteni lehet). Egyedül is el lehet jutni a Selbsthez, ha az ember egészséges lelkileg. Az individuációs processzus kicsit jobban részletezve: Az ember 40-es éveinek közepe táján gyakori az életközepi válság. Ez azt jelent, hogy az ember már elért mindent, amit akart: munkát, gyereket, boldogságot; és megfogalmazódik benne a kérdés, hogy: Mi van ezután? Ekkor kezd el foglalkozni olyan témákkal, hogy mi a helye a világban. Ez a szembesülés neurotikus tünetekkel jár, amiket fel kell dolgoznia, ha nem akar hasadt állapotban élni. Az élet második felében szembesül a tudattalannal, visszavonja a projekciókat (árnyék, anima, animus), integrálja a lélektani folyamatokat. Először az árnyékkal szembesül, aztán az animussal/ animával, végül pedig a Selbsttel.
A komplexus-elmélet
A komplexus kifejezést Jung alkotta meg. A komplexus megoldatlan belső ill. külső konfliktusok következtében fellépő disszociáció következménye, a tudattal összeférhetetlen lelki tartalmakból áll, ezek a lelki tartalmak erős emocionális töltéssel bírnak; megzavarják a normális pszichés energiaáramlást, miközben pici, kellemetlen élmények energiatöltetével növelik saját energiájukat. Tömören: minden megoldatlan tudattalan érzelmi töltés. A jungi pszichoterápiában az egyén komplexusainak feldolgoztatásakor központi jelentőségű az álomanalízis. Komplexusfélelem: Az ember igyekszik saját komplexusait elhárítani. Én-komplexus: az ÉN-funkciókat, az irányultságunkat, a mozgásba hozható emlékeink összességét tartalmazza, „kvázi tudatos komplexus”. A személyiség legfőbb komplexusa, magához asszimilálja az észlelt dolgokat, például: könnyen meghalljuk, ha saját keresztnevünk elhangzik a társaságban, azonnal odafigyelünk. Komplexusfélelem: Az ember igyekszik saját komplexusait elhárítani.
Szinkronicitás
A mások által hagyományosan leírt három jelenségen túl (ezek: idő, tér, okság) létezik egy negyedik, ez a szinkronicitás. Szinkron jelenségekről akkor beszélünk, ha valamilyen külső esemény és egy belső (archetipikus) esemény véletlen módon egybeesik, egy időben jelenik meg. Erre példa: meghal egy ember és megáll az óra a halottas szobában. Ezek a jelenségek vonatkozhatnak életre, halálra, születésre, szerelemre, stb… (ezek archetípusok). Akkor tapasztal az ember szinkronicitást, amikor szoros kötődés alakul ki vagy szűnik meg közte és egy másik ember között. Például: szerelmesek egy időben ugyanazt álmodják. A szinkronicitás elvén alapul a telepátia, az asztrológia, a Ji King és az UFO-jelenség is. Az ókori égi látomások feltűnően hasonlítanak az UFO-jelenségre, ez a mi korunk által alkotott változata a Messiás várásának.
A jungi álomfejtés
Jung szerint az egymás utáni álmokat álomsorozatokként kell elemezni, ahogy a tudat tudatfolyamatot alkot, úgy a tudattalan is. Az álmok feladata, hogy kompenzálják a tudatos részt, hogy fennmaradjon az egyensúly (kompenzatív jellegű). Az álom egy belső színház, aminek a tudattalan a rendezője, minden szereplő egy-egy személyiségrészünket képezi. Jung szerint az álom prospektív (előrejelző) szereppel rendelkezhet, egyfajta intuíció a jövőről. Itt megmutatkozik misztikus gondolkodása (Freud ezzel ellentétben azt állította, hogy az álom a múltról szól). Jung megkülönböztetett hétköznapi álmokat és archetipikus álmokat. Utóbbiak főleg kritikus élethelyzetekben jellemzőek, nagyon megmozgatják az embert, mindig mitológiai tartalmúak. Álomfejtéskor az álomban található szimbólumok megfejtése nem ad megoldást az álom jelentésére. Jung tanítványainak azt mondta, hogy tanulják meg a mítoszokat, szimbólumokat, aztán felejtsék el őket. Egy egyén álmának elemzésekor fontos a szimbólumok jelentésének figyelembe vétele mellett az egyénnel szóasszociációs vizsgálatot végezni, hogy kiderüljön, az egyénnek személyesen mit jelentenek azok a tartalmak, amelyek megjelentek az álmában.
vasárnap, július 26, 2009
Nekem van igazam, legalábbis nekem biztos
„A való életben láthatjuk, ahogy ama szerencsétlenek, kiknek a szenvedések végső mértékét kell kiüríteniök, miután minden reményt tökéletesen elvettek tőlük, szellemük csorbítatlan birtokában kell a gyalázatos, erőszakos, gyakran kínok közt következő halál elébe menniök a vesztőhelyen, nemegyszer ily módon átalakulnak. Nem szabad feltételeznünk ugyan, hogy karakterük s a legtöbb ember karaktere között akkora különbség volna, mint ahogy sorsuk jelzi, ellenkezőleg, e sorsot nagyrészt a körülményeknek kell tulajdonítani: bűnösök mégis, jelentős mértékben gonoszak is. Most pedig azt látjuk, íme, hogy sokan közülük, midőn a teljes reménytelenség elkövetkezett, a megadatott módon átalakulnak. Most igazi jóságot mutatnak s tisztaságot érzületükben, valóban viszolyogtatja őket bármi oly tett elkövetése, mely a legcsekélyebb is mértékben gonosz lenne vagy szeretetlen: megbocsátanak ellenségeiknek, még ha ezek olyanok is, akik által ártatlanul szenvedtek, s teszik ezt most így nemcsak puszta szavakkal, s netán az alvilág bíráitól félve, képmutatóan, hanem ténylegesen, bensőséges komolysággal, és nincs bennük semmi bosszúvágy. Sőt, végül kedvessé válik számukra a szenvedés s a halál, mert bekövetkezett az életakarat tagadása: a felkínált menekvést gyakran elutasítják, készségesen, nyugodtan, boldogan halnak meg. Előttük, a fájdalom mérhetetlenében, feltárult az élet végső titka, hogy tehát a baj és a gonosz, a szenvedés és a gyűlölet, a megkínzott és a kínzó, bármily különbözőnek mutatkozzék is egyik s a másik az ok elvét követő megismerés szerint, önmagukban véve egyek, jelenségei annak az egyetlen életakaratnak, amely az önmagával zajló viszályát a principium individuationis-on (az egyénítettségen, egyéni léten) keresztül objektiválja: mindkét oldalt, a gonoszt és a bajt is teljességgel megismerték, és ahogy végezetül a kettő azonosságát belátják, ezt is, azt is egyidejűleg elutasítják maguktól, tagadják az életakaratot. Hogy pedig eszüknek erről az intuitív és közvetlen megismerésről és átalakulásukról hogyan, mely mítoszokkal vagy dogmákkal adnak számot, mint mondottuk, teljesen közömbös.”
Arthur Schopenhauer: A világ mint akarat és képzet
szombat, július 18, 2009
Szabad akarat
csütörtök, július 16, 2009
Konkurencia-elmélet
- - - Egy jóbarátom véletlenül mélyen elgondolkodott, véletlenül le is írta és rám bízta elmélete helyességének, tévedéseinek feltárását. Hát köszönöm, megpróbálom, íme: - - -
AZ ELMÉLET:
”Véleményem szerint napjainkban megfigyelhetők konvergáló (egymáshoz közeledő), és divergáló (egymástól távolodó) embercsoportok. Nyilván az egyes egymáshoz közeledők a másiktól való távolodást idézik elő. Mindennek alapja a gondolkodásmód és ezzel kapcsolatban a társas -vagy éppen társadalmat mellőző- viselkedés. Mondhatnánk azt is, hogy a hasonló a hasonlót keresi, hiszen eszméi, gondolatai így nyernek megerősítést, egyetértést mely által az egyén pozitív visszajelzést kap világnézeteiről. Ez pozitív érzéseket generál. A pozitív érzések az eszme helyességének alátámasztásaként további inspirációt adnak a további munkálkodásra, gondolkodásra, az eredeti érzés/gondolat továbbfejlesztésére. Tehát a hasonló eszmék egymásra találva hasonló pozitív visszajelzést éreztetnek, és így megerősítik egymást.
Az egyes emberek gondolataikat megosztva és azokat így a más emberek hatásaival egyetemben továbbfejlesztve (mert hogy mindenki és minden hat mindenkire és mindenre közvetve vagy közvetlenül) különleges érzéseket táplálnak és előbb vagy utóbb megkezdődik a szegregáció, az egymáshoz való közeledés, ami más szemszögből egy másik csoporttól való eltávolodást eredményez. Szintén természetes módon, hiszen összhangban és kölcsönösen összefüggő különleges harmóniában élünk a Földön, ami igazából így a diszharmónia harmóniája. Tehát ezért mondhatjuk nagyon triviálisan, hogy nincs rossz jó nélkül, nincs jó rossz nélkül. Ezeket csak mi, emberek különböztetjük meg mint természetes (talán mondhatjuk természeti) jelenségeket mesterségesen megalkotott fogalmakba öltöztetve. Nem hiszem, hogy a fogalmakon lenne a hangsúly, hiszen a rendszer működése alapvetően biztosított. Természetes módon létezik a harmónia. Ehhez képest érdekesség, hogy ha az ember nem alkotott volna fogalmakat, hogy meghatározza a környezet jelenségeit, most én sem írhatnám e sorokat, hiszen akkor maga a beszéd sem alakulhatott volna ki. De azt hiszem, mi előtt mélyebbre kalandoznék gyorsan felvázolom magát a témát.
Konkurencia. Miért épp konkurencia és mivel kapcsolatban? Szintén egy mesterséges –mint minden- szó, mely versengést szimulál. Érdekeken alapul, és érdekellentéteket szül. Az elmélet emberi, mivel csak emberként tudok gondolkodni, és ezt sosem szabad szem elől téveszteni. Lehet hogy jó, lehet hogy helytelen. A lényeg hogy míg emberi agyammal tudok csak gondolkodni, emberi gondolatokat szülhetek. Ez szintén természetes elrendeltetés.
A napokban sokat gondolkodtam azon, amit mindenki magában gondol néha napján: „a jók mindig előbb halnak meg, mindig előbb mennek el, mindig korábban veszítjük el őket” vagy „azok akik „nem érdemelnék meg, elmennek”, és hasonló dolgok, melyek mindenki számára ismerősek. Miért lehet ez így? Törvényszerű hogy így legyen? Vagy egyszerűen ez is csak a véletlenek játéka? Ezek a gondolatok inspiráltak a konkurencia-elmélet gondolatának kialakítására: Mi van akkor, ha valaki(k)nek, valami(k)nek érdeke, hogy a „jók” menjenek el? Mi van akkor, ha ez az egész nem véletlen, és mivel azok az egyének akik szellemi vagy egyéb kimagasló teljesítményt értek/érnek el, ezzel lehetséges pozitív példát mutatva az emberiség számára, egy magasabb rendű erő hatására meg kell hogy szűnjenek létezni, mert vannak konkurensei? Ilyen szempontból akár egy játéknak is felfogható a téma.
Más nézőpontból közelítve lehet ez az egész az ember, az emberi gondolkodásmód fejlődésének befolyásolt evolúciója? Ahol valami(k)/valaki(k) kísérlet-szerűen alakítják, vezetik az emberek csoportját egy irányba, vagy esetleg nem is irányítja, csak vizsgálja azzal hogy kiválaszt bizonyos egyéneket akiknek menniük kell, az esetleges potenciális konkurenseket, akik magasabb szintű gondolkodásmódot, érzelmi világot értek/érnek vagy érhetnének el? És ez által hozzák létre a konvergens és divergens embercsoportokat. Hiszen minden ember valamilyen csoportba tartozik. Az is aki nem. Az éppen az elszigetelt egyének csoportjába tartozik a maga gondolataival, úgy, mint sok mástársa.
Természetesen kérdés kérdést szül, főleg ha az emberi viselkedésformákhoz kanyarodunk vissza. Miért van az, hogy legtöbb esetben a „mélyebben” gondolkodók részesednek a társadalom általi kevesebb elismerésből? Lehet, hogy pl. a nők csoportja egy másik külső irányítás alá tartozik? (Amit ők belső irányításnak éreznek!) Amely erő azt sugallja, hogy a konkurenseket „mellőzzük”! És így létrejön egy természetes vagy mesterséges szelekció mely az egész emberiséget befolyásolja napjainkban! Ez által, a „konkurencia” által létrejönnek a különböző konvergáló, és divergáló embercsoportok, ahol a hovatartozás a társadalmi sikert vagy éppen bukást jelenti. (Természetesen társadalmi siker alatt a mai társadalmunk értékeit veszem alapul, úgy, mint az anyagi és fizikai-kényelmi javak felhalmozása).
De ezek természetesen csak alap-gondolatok. Továbbfejlesztésre várnak. Ha gondolod, és érdemesnek tartod rá, oldjad meg minél előbb a konkurens érdekek – konvergáló és divergáló embercsoportok-elmélet szövevényes kapcsolat-rendszerének feltárását!”
VÁLASZ: nem csak a jó dolgok tesznek minket emberré
A legelső, amit rendbe kell tenni, az az a paranoid feltételezés, hogy a dolgok működése egy vagy több külső irányító kedélyállapota alapján történik. Igen, egyszerűbb volna úgy az élet, de bizonyítékok hiányában ezt egyelőre se cáfolni, se megerősíteni nem tudom, a konkurencia-elméletet pedig nem tekintem bizonyítéknak. Így az utolsó lehetőség marad, józan paraszti ésszel próbálom kibontani a gondolatcsomagot. Sok mindent rendbe kéne tenni a leírtakkal kapcsolatban, de kifejtésemben a megoldásra szorítkozok, és remélem, kedves olvasóm, közben számodra is nyilvánvalóvá válnak azok a felépítésbéli tévedések, melyek az összképet ily elrugaszkodottá teszik.
Az első szó, ami erről az írásról eszembe jutott, az összeesküvés-elmélet. A cikkben önmagát felfedő gondolatrendszernek az átlagos ember által ismert világ tényeitől való távolsága mélyen gyökeredző paranoiát feltételez. A paranoia gyökerei a szeretet táján keresendők; abban az esetben lép fel, ha a szív nem akarja elfogadni magam vagy pártfogoltam meg nem értettségét, visszautasítottságát, holott mondandóinak, tetteinek legalább elemei igazságot hordoznak. Onnan lehet tudni, hogy valaki legalább részben igazat beszél, ha miután elmondta véleményét, azt a választ adom, „igen, van benne valami”.
Az elmélet az embereket jókra és rosszakra bontja. Megpróbálom a fő kérdés szempontjából megvizsgálni, mit jelentenek ezek a szavak, valamint kiszűrni minden olyan feltevést, amik döntéseink útján külső hatalom beavatkozását feltételezik.
Az akarat ha értelemmel párosul, a felismerőképesség és belátóképesség indítja el az embert azon az úton, hogy szenvedni legyen hajlandó a jobbért, amit határidő kiszabása nélkül tesz! Valami ilyesmit nevezhetünk „jónak”. Azok, akikben nincs meg az önfeláldozás képessége, mert nem jutnak túl azon a szűk látókörű gondolaton, hogy csak a jelenpillanatuk van, amiről pontosan tudják, hogy nem túl fényes, kiszúrják a körülöttük lévő, számukra feltűnően, zavaróan céltudatos embereket és konkurenciát fedeznek fel benne. Ők mondogatják folyton, hogy ez van, ilyen az élet. Tudják ők is, hogy lehetnének olyanok, mint a küzdelmeket viselők, de ha el is indulnak az úton, gyengeségük miatt a hajtás már csírájában elszárad. Így tehát ők legyenek a „rosszak”. Nekem a mai napig problémát jelent megállapítani, hogy hozzáállásukért ők e a felelősek, vagy önhibájukon kívül már gyárilag ilyenek.
A jókat nem is célszerű jóknak nevezni, inkább felvilágosult emberek alapból misztikus fajtájának hívnám őket, akik az élet sava-borsát keresik és nem hajlandók alább adni. Észre vettem, hogy az áldozatra hajlandók többnyire befelé irányult gondolkodású emberek, tehát őket érdekli inkább a lélek, a kifelé irányultak életük során pedig a külvilág dolgait veszik alapul. A másik csoportot rosszak helyett lustáknak nevezném, mert rájönnek: tett nélkül is életben lehet maradni, minek hát az igyekezet? Csak ők nem tudják, amit a misztikus-felvilágosultak tudnak, hogy az igazi élet még csak nem is hasonlít arra, amit a szem lát, hanem csak ott kezdődik. Ebbe itt nem megyek jobban bele, a megnevezések a továbbiakban pedig megmaradnak jóknak – rosszaknak.
Természetesen mindkét csoport célja ugyanaz: utódaik létrehozása. Mindenkiben az evolúció végtelen ereje munkál függetlenül attól, hogy ki és milyen az illető. Gondoljunk csak a pedofil sorozatgyilkosokra vagy a kiszőkített műanyag nőkre, bár módszerük nem ugyanaz, céljuk mindenképp közös; mi mind ugyanabban a hajóban evezünk. Miután a rosszak rájönnek, hogy a jók alkalmazkodóképessége előnyt jelent a másik nem képviselőinél, belátó gondolkodás hiányában egy megoldásuk marad: minél hamarabb likvidálni a fel-felbukkanó konkurens „fajtát”, hogy előnyüket megtartsák. Fajunk fiatalsága folytán lényegében a világ a céltalanok színházának látszik, épp ezért, ha feltűnik egy tőlük különböző, nem vesztegethetik az időt a megfigyelésével, hiszen gyermeknemzésük útjába tévedt egy arra jogtalan. Ennek köszönhető a jók gyors és agresszív eltiprása, a kíméletlenség, amit feléjük a rossz többség intenzíven tanúsít, valamint képtelenségük a fejlődésre. Röviden és sarkalatosan szólva, a rosszak nem akarnak meghalni és félnek a jóktól, akik pedig élni akarnak.
Végeredményben eljutottunk a természeti törvényekig, amik a két csoport intoleranciaharcát működtetik. A rosszak sokan vannak, számosságuk miatt könnyen győznek, de értelmük és felvilágosult gondolkodásra való hajlamuk miatt hosszútávon a jók nyerik a háborút.
Ám, ha létezik a fensőbb hatalom, végtelen humorérzéke lehet, mert az egyik embernek kevesebb, a másiknak több észt adva a jókat a keserűség útján vezeti, mielőtt végső igazságát megmutatná.
Egy idevágó idézettel zárom mondandómat az Út a jelenbe című próbálkozásomból:
„A társadalmilag deviáns embert más emberek megszüntetendő állapotnak tartják, mivel nem értik. A többek szemében a kívülálló rossz, mert kényelmetlennek érzik, hogy amiben ők tevékenyen részt vesznek, az a kívülállónak nem elégséges.”
csütörtök, július 09, 2009
A felnőtt
Bármilyen rossz közérzet belső vetülete valamiféle fájdalom a lélekben. Fájdalom alatt nem a bűntudat, félelem vagy bármi efféle könnyen megfejthető élmény okára, sokkal inkább egy régóta fennálló megfejthetetlen alapzaj megbetegítő tudati és lelki alapállapotára gondolok. Beállítódásunk miatt legtöbbünk mindig a jó közérzetre törekszik, de bizonyos figyelemelterelő pótszerek (internet, tévé, drog, „gyógyszex”) nemhogy segítenék ezen folyamatok lecsengését, csalóka módon még beljebb kergetnek minket a labirintusban. Nem állítom, hogy eme állapot felszámolásának pontos mikéntjét tudom – mivel laikusként nem ismerhetem az összes érzet lélektani lefolyását –, de önmegfigyelésem során megélt sikereim következményeképp a képlet némely jelentős részeredményét magaménak mondhatom. Ha értenék a pszichológiához, szociáltudományokhoz vagy bármihez, ami a kérdéskörrel foglalkozik, már nem lennék hiteles, mivel mint napjainkban „minden”, hibákra épül. De erről majd később.
(„minden”: azok a dolgok, amik valamilyen probléma megoldását jelentették volna a félmegoldások helyett, pl. nem működő közigazgatás, politika. A hibára utaló jel: a híradó létezése.)
Felfogásom szerint az ember született bele a világba, nem pedig a világ szülte az embert. Ennek okán idealistának kell valljam magam. Ez nem azt jelenti, hogy a másik állítás helytelen, csupán azt mondom, hogy a külvilág tartozik felelősséggel a jövevény iránt, nem pedig az új, többnyire tiszta élet a világ meglevő dolgai iránt. Bár alapállásom idealista, gondolkodásom folyamán materialista hozzáállással éppúgy próbáltam közeledni a probléma felé, mint ahogy normálisan működő szociális közösségek tagjai közelednének a két említett kategória nemkívánatos szelektív volta felé; azaz „kerek” egységre törekszem. Nem célom a világ saját szájízemre alakítása, ahogy az sem, hogy teóriákat gyártsak; csakis tényeken alapuló természetes folyamatok feltárását szeretném bemutatni, szerencsés esetben segíteni számodra is elindítani azokat. Nem is a kerék újbóli feltalálása a célom, habár kétségtelen, hogy a múltban megszámlálhatatlan próbálkozást tettek az élet összeférhetetlenségeinek kibékítésére – hanem tapasztalataimon keresztül szeretném a zajt kiirtani a fejekből egy számodra és számomra is élhetőbb jövő reményében. Sokan kételkednek abban, amiről szó lesz, még többen vannak azok, akik nem is találkoztak még velük. Ha te is közéjük tartozol, könnyen lehet, hogy nem érzed ingednek ezeket a problémákat, de sokkal valószínűbb az, hogy az olvasás folyamán valahol magadra (is) ismersz.
Az első, amit el kell dönteni, az, hogy a világból haladok-e az ember felé, vagy az emberből kifelé a világba. A látszat ellenére nehéz kérdés, mert a világ lényegében emberek összessége, de te, aki olvasol, ember vagy. Egyszerűbb dolgom lenne, ha az emberi bensőt venném alapul, de épp benne rejtezik a hiba, ezért azzal kell kezdenem, amit többségünk jobban ismer: a világi léttel és annak szerkezetével. Ne ijedj meg, nem társadalomtudományos fejtegetés következik és nem is valamiféle hitirányzattal foglak kábítani, bár az eddig leírtak hangulatán néhol ez furcsamód pofátlanul behallatszik.(?)
Biztosíthatlak, hogy ahogyan neked is részed, ugyanúgy te is részét képezed a folyamatnak, ami az élet társas kapcsolataiban rejlő hibák kibogozhatatlan szövetét képezi, tehát ha (a mindennapok problémáin kívül) nem tűnik fel neked semmiféle probléma, az annak a jele, hogy magad is fogaskerék vagy ebben a hibás gépezetben. Ha megfigyeled, az emberekben számtalan tévhit, téveszme, rögeszme él, sok esetben paranoia is, aminek semmiféle reális alapja nincs. Ezek az ember világiasodása miatti egyre növekvő tájékozatlanságának melléktermékei. A változás viszi előre az életet, a fejlődés pedig a változás egyik legkívánatosabb formája, így a világiasodás teremtette fejlődéssel semmi baj.
Azt vettem észre, hogy mostanában, amikor szembe jönnek az emberek, nem tudják, merre kerüljenek ki, és én sem tudom, míg végül összeütközünk majdnem. Mi, emberek már nem is ismerjük egymást. Mint mindig, szkeptikusan kezelem minden megfigyelésem, így elsősorban magamban kerestem a feltételezett zavar okát. Azt tapasztaltam, hogy hiába térek ki jó előre út közben, ami nemrégen természetes volt a szembe jövő esetében is, ő ugyanúgy cikkcakkban közlekedik, mintha fogalma se lenne arról, hogy forgalmas utcán közlekedik. Ez is azt a következtetést sugallta az utcán tekergő ember útjához hasonlóan, hogy el vagyunk tévedve a fejünkben. Ez nem túl meglepő, ugyanis köztudott, hogy igen ritka a tiszta gondolkodású ember, de a rohanás és az információs elszigetelődés miatt egyre kevesebb eszmecserében van részünk, így egyre inkább magunk értelmére vagyunk bízva. Ezzel nem lenne semmi gond, mert sok az értelmes ember szerencsére, akikre nem hat a külvilág zavara, de a neveltetésünk ugyanúgy hibás alapokra épül szüleink világa által. Így már sejthető, hogy az ember felnő és hülyére érik. Ha nem eszmél rá valaki arra, hogy egy halott világ poros előítéletei, valamint többnyire hamis tanításai alapján él, börtönbe zárja magát – lehet, hogy egy életre.
A fejében, sötétben botorkáló ember alkalmazkodni próbál másik, saját (tév)eszméi között rekedt emberhez, így, mint a parabola íve matekórán, öngerjesztő folyamat módjára oda-vissza hatványozni kezdik a fejükben élő hülyeséget! Ez csak két ember, kiszámolhatod, hánnyal zajlik ez a valóságban. A normális embernek, mint olyannak fel sem tűnik, hogy hülyeségeket gondol és cselekszik pillanatról pillanatra, mert a kötelezettségeinek, kötöttségeinek tesz eleget, nehéz pillanatokban elmormol néha egy régi bölcs mondást és minden megy tovább a maga útján, mert ez az élet. Legalábbis így tudja. Ahogy megfigyeltem, kicsit is intelligensebbeknél negyven éves koruk körül eljön a pillanat, amikor észre veszik, hogy ez kevés. Észre veszik a szellő susogását, a természet történéseit (nem vicc) maguk körül és kicsit lassabban kezdenek élni, odafigyelnek a külvilág történéseire és számot vesznek a jelenlegi életükről, elindulnak befelé. Ez így szép befejezés lehetne, de sajnos a helyzet ennél sokkal rosszabb: olyankorra már rég felnőtté váltak. Gondolhatnád, hogy a hátra maradt évek számával van a baj az eltelt idővel szemben, de a probléma teljesen más.
Gyerekkoromban én is, ahogy sok másik gyerek is, szerettem volna felnőtté válni, mert nekik szabadott olyat is csinálni, amit nekem nem és rendelkeztek olyan vagyontárgyakkal, amikhez csak munka útján lehet hozzájutni. Ekkor lehettem úgy hétéves. A felnőttséget fennkölt, magasabb szellemi állapotnak hittem és mindenáron, minél hamarabb el akartam oda érni. Tizenhét éves koromig minden ment a maga útján, mígnem ismétlődést fedeztem fel a történésekben, az ismétlődést pedig életellenesnek tartottam, ugyanis unalomhoz vezet és azt mindennél jobban el akartam kerülni. Észre vettem továbbá azt is – és ez a lényeg, bár szorosan kapcsolódik az előző mondatban leírtakhoz –, hogy a felnőttek többsége nemhogy nem fejlettebb szellemileg, sokan közülük egy tájékozottabb serdülő értelmi szintjét sem érik el. Mára ez nyilvánvaló, de akkor nagy hatást gyakorolt rám. Ezt követően az emberek megítélésében a kor már nem játszott szerepet.
Ahogy ma látom, a köznyelvben élő felnőtt olyan ember, aki az ismétlődéseket természetesnek véve elkezd a tapasztalataiból élni, a régi dolgokat veszi normáknak és elavult értékrend alapján ítél, mely sok esetben nem is a sajátja (ez evolúció- és társadalomellenesnek tűnhet, mert utóbbi a tradíció átadás szerves része, de a tradíció lassan szűri a hibákat...). Szerencsére sok olyan szülő is van, akik felvilágosult módon a mában élnek és nem örökítik át generációjuk téveszméit. A megszokásba tapadt emberek feltételezésem szerint abba a hitvilágba ringatják magukat, hogy ők már ismernek mindent, ami az élethez kell, mivel ismétlődnek a dolgok, tehát már mindent láttak, tapasztaltak. Ez a látásmód sok problémát von maga után: aki a saját éleslátása helyett elavult értékrend alapján ítél, többnyire ebből az értékrendből és normarendszerből is fog tervezni; a felelősségteljes gondolkodást felváltja az ódivatúság. Ha véletlenül valami jó éri őket, ami felidézi bennük az élet örömét, rádöbbennek mélyrepülésükre és ettől elszomorodnak. Nem döbbennek rá, hogy nem szabad magyarázatul szolgáljon az, hogy „de régen így volt”, és ha sejtik is, hogy a világ egy folyton átalakulóban lévő organizmus, túl „öregnek” (tapasztaltnak) tartják magukat a változáshoz, lusták letérni az útról. Megfigyelhetted már, hogy ismerőseid húsz-harminc éves koruk körül kezdenek felnőttiesen viselkedni. Az eddig leírtak alapján rájöhetsz, hogy ekkor lényegében meg is halnak, hacsak nem ébrednek rá életük sorsszerűségére. Sokan ezért nem is nőnek fel, csak álmodják az életet és a jó értelemben vett felnőttek helyett buta öreg gyerekek lesznek. A keletkezett űr a régi én és a jelenlegi élet közt rövid úton neurózishoz vezet. A pszichiáter, akihez elmegy, nagy valószínűséggel ugyanilyen ember: hangokkal a fejében, régi módszerekkel gyógyít egy hangokkal a fejében küzdő gyereket. Nos, bemutatom anyut és aput! Ők nevelnek minket és ők vesznek körül. Te ekkorra már el vagy kapálva, serdülőkorban vagy valószínűleg és megkaptál a szüleidtől mindent, ami egy élhetetlen élethez feltétlenül szükséges. Negyven évesek lesznek, és mivel rájönnek, hogy ha nem alakítanak kicsit az életükön, mire kiröppensz, egyedül maradnak, tehát hatásodra befelé fordulnak és rádöbbennek gyerekkoruk észrevétlenül elmúlt csodáira. És itt a probléma: jellemük olyannyira betokosodhat, hogy képtelennek tartják teljesen új mederbe terelni az életüket. Mindezt a gondolkodás hiányának és a vak megfelelni akarásnak köszönhetik, amit lelkesen benned is megpróbálnak minél mélyebben elültetni. Növekedésed folyamán vagy rájössz, hogy nem a saját életed éled, vagy úgy éled le az életet, ahogy számtalan másik: sehogy. Nos, – ha még mindig nem ismertél magadra, az csak dacból lehet. Olvasás helyett ajánlom valamilyen képes újság lapozgatását, egyéb esetben – üdvözöllek magadban, megvan zavartságod forrása.
vasárnap, április 12, 2009
Tolerancia
hétfő, április 06, 2009
Szeretem a fajtámat
Hologram a való világ? |
Különböző tudományágak képviselői jutottak arra a meggyőződésre, hogy ez érzékszervek által tapasztalt világ csupán egy szelete a valóságnak. A mélyebb szinteken a teljes világegyetem összefügghet, és az elme nem csak vetítheti, de alakíthatja is a valóságot. |
A párizsi egyetemen 1982-ben különleges kísérletre került sor. Az Alain Aspect fizikus vezette kutatócsoport egyes vélemények szerint a 20. század egyik legfontosabb megfigyelését tette. Az eredményekről nem tudósított a média, és Alain Aspect nevéről is csak azok hallhattak, akik folyamatosan bújják a tudományos szaklapokat. Mégis vannak akik szerint az adott felfedezés felfordíthatja a tudományt. A francia kutatócsoport felfedezte, hogy bizonyos körülmények között a szubatomi részecskék, például az elektronok képesek egymás között az azonnali kommunikációra, függetlenül a közöttük húzódó távolságtól. Így nem számít, hogy 3 méterre vagy 10 milliárd kilométerre vannak-e egymástól. Tudnak egymásról A jelek szerint valahogyan mindegyik részecske tudja, hogy mit csinál a másik. A probléma ezzel csak az, hogy ellentmond Einstein azon tézisének, miszerint semmilyen információ nem haladhat a fénysebességnél gyorsabban. Mivel a fénysebességnél gyorsabb haladás egyet jelent az időkorlát áttörésével, a megdöbbentő kilátások arra indítottak néhány fizikust, hogy megkíséreljék megmagyarázni, mi állhat valójában az Aspect-féle megfigyelések hátterében. Másokat viszont az eredmények ennél is radikálisabb kísérletek elvégzésére ösztönözték. David Bohm, az University of London fizikusa például arra jutott, hogy Alain Aspect eredményei közvetve az objektív valóság cáfolatát jelentik. Tehát az univerzum kézzelfogható szilárd formája csupán látszólagos, a mindenki által megélt valóság gigantikus hologram. Darabokban az egész Bohm megdöbbentő következtetésének megértéséhez tudni kell, mi is valójában a hologram. Ezeket a három dimenziós fényképeket lézer segítségével készítik. A megörökítendő tárgyat először lézersugárral pásztázzák. Egy második sugár fénye a visszaverődő mintával interferenciát hoz létre, és ezt a mintát örökítik meg a filmen. Előhíváskor a film csupán fényes és sötét vonalak kavalkádja, de ha lézerfénnyel világítják meg, megjelenik az eredeti tárgy három dimenziós képe. A hologramok viszont nem csak a háromdimenziós kép miatt különlegesek. Ha egy rózsa hologramját félbevágják és lézerrel világítják meg, a mindkét fél darab a teljes képet tartalmazza, bár kisebb méretben. Ha a darabokat tovább apírtják, minden kis darab az eredeti egész képet tartalmazza. A hagyományos fényképekkel ellentétben a hologram minden szelete az eredeti információ egészét tartalmazza. A "teljes egész a részletekben" megközelítéssel teljesen új utak nyílnak a természettudományok előtt. A nyugati világ tudósai mindig is hajlottak arra, hogy a fizikai jelenségek megértéséhez, legyen az béka vagy atom, a szétdaraboláson és a részletek tanulmányozásán keresztül vezet az út. A hologram viszont megmutatja, hogy a világban néhány esetben téves lehet ez a megközelítés. A holografikus struktúrák szétdarabolása nem az építőkövekhez, hanem kisebb egészekhez vezet. Ennek fényében Bohm más utat javasolt az Aspect-féle felfedezés értelmezéséhez. Hal az akváriumban Bohm szerint a szubatomi részecskék nem azért képesek egymással kapcsolatban maradni, függetlenül a távolságtól, mert valami titokzatos jel áramlik közöttük. Ehelyett a szétválasztottságuk nem más, mint a megfigyelőt becsapó illúzió. A kutató érvelése szerint a valóság valamely mélyebb rétegében ezek a részecskék nem különálló egységek, hanem egy alapvető egész kiterjesztései. A jobb megértés érdekében Bohm a következő példát vezeti elő. Képzeljünk el egy akváriumot, amelyben egy hal úszkál. Az akváriumot nem láthatjuk közvetlenül, és a benne szereplő világról is csak tévékamerák révén értesülünk. Az egyik kamera az akvárium elejét veszi, a másik az oldalát. A megfigyelő a két monitor képét figyelve azt gondolhatja, hogy a két hal külön-külön létezik, majd a halakat tovább figyelve felfedezi, hogy valami kapcsolat van közöttük. Amikor az egyik hal elfordul, a másik ugyanabban a pillanatban hasonló fordulót végez. Ugyanígy amikor az egyiknek az eleje látszik, a másik mindig az oldalát mutatja. Ha a teljes összeállítás továbbra is rejtve marad a megfigyelő előtt, az nyugodtan feltételezheti, hogy a halak valahogy összebeszélnek, ezért mozognak egyszerre. Mélyebb a valóság Bohm szerint a szubatomi részecskékkel pontosan ez történik az Aspect-féle kísérletben. A látszólagos fénynél is gyorsabb kommunikáció valójában arról árulkodik, hogy a valóságnak a kézzel foghatónál mélyebb rétegei is léteznek. A szemmel nem látható komplex dimenziókat ugyanúgy nem érzékeljük, mint a megfigyelő a halat körülvevő akváriumot. A részecskéket azért látjuk egymástól elválasztva, mert csak a valóság egy szeletét érzékeljük. Az ilyen részecskék nem különállóak, hanem részei a mélyebben meghúzódó egésznek, amely holografikus oszthatatlanként viselkedik. És mivel a fizikai valóságban mindent ez épít fel, az univerzum is csak egy illúzió. A világegyetetemnek ezen fantomszerű viselkedés mellett más megdöbbentő tulajdonságai is lehetnek. Ha a szubatomi részecskék csak látszólag szétválaszthatóak, az annyit is tesz, hogy a valóság mélyebb szintjein a teljes világegyetem összefügg. Az emberi agyban meghúzódó szénatom elektronjai kapcsolatban állnak a Nap vagy tetszőleges távoli csillag felszínén lévő hidrogénatomok protonjaival. Minden összefügg Ahogy minden mindennel összefügg, értelmetlenné válik a világegyetem jelenségeinek osztályozása, mivel az összefüggő hálózatot alkotó természet fittyet hány minden ilyen felosztásra. A holografikus univerzumban még az idő és a tér sem tekinthető alapfogalomnak. A helymeghatározás minden formája csődöt mond olyan környezetben, ahol semmi sem válik el igazán a másiktól. Így az idő és a három dimenziós tér úgy viselkedhet, mint a halat mutató monitorok, és csak kivetülései a mélyebb rendnek. Bohm nem az egyetlen kutató, aki igazolva látja, hogy csupán hologram a világegyetem. Az agykutatás területén dolgozva Karl Pribram, a Stanford egyetem neurofiziológusa szintén arra a meggyőződésre jutott, hogy a holografikus lehet a valóság. Agyi jelrögzítés Pribram akkor dolgozta ki ezt a modellt, amikor az agyban az emlékek tárolási helyét kereste. Évtizedek során sok tanulmány jutott arra a következtetésre, hogy az emlékek adott helyhez kötöttség nélkül, a teljes agyban szétoszolva őrződnek. A múlt század 20-as éveiben Karl Lashley rendkívüli jeletőségű kísérletsorozatban mutatta ki, hogy bármely részletét távolítja el a patkány agyának, képtelen megszüntetni a műtét előtt megtanult bonyolult műveletsorra vonatkozó emlékeket. Akkoriban viszont senki nem állt elő olyan magyarázattal, amely leírhatta volna ezt a "teljes egész a részletekben" jelenséget. Pribram a 60-as években ismerte meg a hologram elvét, és rádöbbent, hogy megtalálta az agykutatók által régóta keresett magyarázatot. A kutató szerint az emlékeket nem neuronok vagy idegsejtek kis csoportja őrzi, hanem idegi impulzusok mintázatába kódolva hordozzuk, ahogy a lézerfény interferenciája elmenti a holografikus képet. Vagyis Pribram szerint agyunk holografikus tár. Ez az elmélet egyébként magyarázatot ad arra is, hogyan képes az agy ilyen kis helyen ennyi emléket megőrizni. Becslések szerint az átlagos emberélet során 10 milliárd bitnyi információt ment el az agy. Ez az Encyclopaedia Britannica adatmennyiségének ötszöröse. Jelek özöne A rendkívüli emlékezőtehetség nem az egyetlen talányos agytevékenység, amely értehetőbbé válik a holografikus agymodell által. Legalább ilyen rejtélyes, hogyan képes az agy megbírkózni az érzékszerveket érő különböző frekvenciák özönével, és hogyan képes valós időben értelmezni az érzékszervek jeleit. Pribram szerint az agy holografikus elvet használ a fogadott frekvenciák matematikai átalakítására. Ez az elmélet egyre több támogatót szerez. Hugo Zucarelli argentin származású olasz kutató a holografikus modellt kiterjesztette az akusztikai jelenségek területére. Ez az elmélet ugyanis megmagyarázhatja, hogyan képesek az emberek meghatározni a hang pontos forrását a fej elfordítása nélkül, még akkor is, ha csak egy füllel hallanak. Eltűnik a valóság Pribram holografikus agymodelljének legmegdöbbentőbb vonatkozása mégis az, amikor összevetik Bohm realitáselméletével. A világ megfogható képe így csak másodlagos valósággá változik, a tényleges környezet pedig frekvenciák holografikus kavalkádja lesz. Ebből a holografikus agy csupán néhány fontos frekvenciát választ ki, és érzékszervek jeleként értelmezi. Eközben az objektív valóság teljesen elsikkad. Keleti vallások már régóta azt tartják, hogy az anyagi világ illúzió, és bár azt gondolhatjuk, hogy fizikai lényként mozoghatunk a fizikai világban, ez is csak képzelődés. Valójában vevőkészülékek vagyunk a frakvenciák tengerében, és amit kiszűrünk ebből a kavalkádból, az csak egy szelete a valóságnak. Természetes a telepátia Bohm és Pribram elméleteinek egyesítését, a holografikus paradigmaként emlegetett megközelítést sok kutató szkeptikusan fogadta, másokat viszont felvillanyozott. Néhányan egyenesen azt gondolják, hogy ez a modell képes lehet megoldani tudományosan eddig le nem írható rejtélyeket, sőt általa a parapszichológiai jelenségek a természet részévé válhatnak. A holografikus paradigma által leírt univerzumban minden agy részét képezi a láthatatlan egésznek, és a telepátia pusztán a holografikus szint elérését jelenti. Hasonló módon a telekinézis (tárgyak mozgatása az akarat segítségével) szintén megszűnik rejtély lenni, hiszen az összefonódó mélyebb valóságban az egyén és a tárgy eleve egy. Bohm és Pribram egyaránt emlékeztetet arra, hogy sok vallási illetve misztikus élmény, például az univerzummal való transzcendens együvé tartozás érzése szintén a holografikus szint elérése lehet. A régi írásokban ugyanerre, a mélyebb valóság elérésére gondolhattak, amikor a kozmikus egység érzéséről számoltak be. |
péntek, március 27, 2009
A sors definíciója és kísérlet a szintézisre
szombat, január 17, 2009
Henyélek és lelkemet vendégelem
Élj úgy, mintha a többi ember nem létezne, teljesen zárd ki őket.
Mindennek a kiindulási pontja a hozzáállás, abból születik az akarat, abból a hit, abból a remény, a remény pedig éltet.
Ne taníts olyat, aki nem akar tanulni.
Az erények arra jók, ha társadalmi normák szerint akarjuk elérni a jó érzést. ha nem zárjuk magunkat szabályok keretei közé, csalással és a szabályok kijátszása által is el lehet érni azt.
Aki erre a világra érkezett, azért született, hogy megismerje.
Lehet, hogy az ember alapvetően rossznak születik, a jóra való törekvésünk módjában különbözünk csak és az tesz minket emberré.
Lehet, már kibogoztam néhány olyan dolgot, amin te még gondolkodsz, de ez nem zárja ki azt, hogy te tudsz olyan dolgokról, amikről nekem fogalmam sincs.
Mindig latolgatom, hogy mi az Élet. Ez az Élet, most.
Túlságosan érdekeltek az élet dolgai és keskeny az a sáv, ami még normális. Aki kicsit is körül néz, nem nehéz letévednie róla.
szerda, január 14, 2009
Miért nem esznek a lányok nyulat
Figyeljük csak meg: egész nap nem csinál semmit, meg se nyikkan, mély töprengésében talán ugrál párat. Viselkedése alapján semmiképp sem mondanám okosabbnak plüss rokonánál. Kerestem a különbséget, amiben eltér alábbra való sertés és szárnyas fajtársaitól. Tétlenségén akadt meg a figyelmem: a nyulak tudják azt, amit a lányok gyakran nem szeretnek észre venni! Egy könnyen kiismerhető csirkével szemben, aki egész nap tevékenyen kapirgál és kimondja véleményét, a bolyhos fülű, puha szőrű, tétlen, hallgatag nyuszi titokzatos... Olyan a nyúl, mint egy buta, jó pasi a drága kocsijában: a lányok azt vetítik a káprázat és a sejtelmes szótlanság mögé, amit éppen akarnak, és ez rendszerint önmaguk felemelkedése a bele látott tulajdonságok kiérdemlésének kiharcolása által. És hogy erre esély legyen, vigyázni kell a nyuszira. Ezen kívül még az is benne van, hogy a koszos, alávaló állatok elfogyasztásában önmagunk bűnös mivoltának elfogyasztását, elpusztítását is látjuk. Ezekből egyenesen következik, hogy az önmagát ámító emberlány nyuszi akar lenni! Meg mókus, meg ami aranyos, tehát a becézés megválasztása is döntő fontosságú a feléjük irányuló érdeklődés tekintetében.
A bioszféra eme szende tepsitöltelékéhez való hozzáállás kimeríti a rasszizmus legmélyebb bugyrait is röfi és pipi pajtásékkal szemben. A rántott csirkemell rizibizivel is ugyanolyan élet volt, mint a hagymában sült nyúlgerinc és fordítva. Erre mondom azt, hogy Hitler is valahogy így gondolkozott, pofára osztályzol! Szerintem kóstold meg. =)